5-секундният трик за Коневъдство

Българският тип тежковозен кон се отличава с масивно телосложение, здрава конституция, добър екстериор, спокоен темперамент и отлична работоспособност. Използват се и за промишлено кръстосване за получаване на коне за месо. Елитната част от породата се развъжда конезавод Хан Аспарух гр. Разград. Тяхното предназначение е производство на жребци за подобряване работоспособността на конете при използването им в селското и горското стопанство.

Първоначално конят е бил само дивеч за хората. Много продукти са получавани от коне – месо, мляко, използвани са конските кожи за изработване на облекла, костите - за направа на примитивни сечива, фармацевтични продукти и т.н. Постепенно с одомашняването конят се превърнал в ценен помощник в ежедневната работа на човека. Изграждайки тази дълголетна връзка и с напредването на цивилизацията, животът на човека станал немислим без коня.

Източнобългарският кон е полукръвна порода от универсален тип, получена в резултат на сложно възпроизводително кръстосване на местни, арабски, англо-арабски и полукръвни кобили с полукръвни и чистокръвни английски жребци. Още от началото това кръстосване е било придружавано от задълбочена селекция, в резултат на което се получила порода коне с всестранно развити качества.

Страната ни има добри традиции в отглеждането и развъждането на коне от Арабска порода и Арабската порода Шагия, като арабският кон е имал първостепенно значение за подобряването на конете в много райони на страната.

Националните паркове не са единствената възможност за решаването на проблема с пашуването

Чистокръвните английски коне притежават жив темпе­рамент, енергия и желание за работа.

 Този раздел е празен или е мъниче. Можете да помогнете на Уикипедия, като го разширите.

Като пример за това са Фризийските, Клайдездалските, Норикер и други породи коне, които са само представени от отделни екземпляри. Като обособени племенни ядра са следните породи, отглеждани и развъждани в България и контролирани от Наци­оналната асоциация по коневъдство.

Районният съд в Кюстендил отложи днес делото срещу фермера Петър Пищалов и…

Онлайн медийна платформа, посветена на селското стопанство и хранителната индустрия в България

Нова система за почистване на конюшната от тор излиза на пазара в...

Рибовъдството може да се извършва в естествени и изкуствени водоеми. Чрез изкуствено развъждане може да се получат високи добиви – десетки, а понякога и стотици пъти по-високи, отколкото от същата площ при естествени условия.

Този сайт използва „бисквитки“ с цел по-добро обслужване на своите посетители. Научете повече.

Племенно ядро има Коневъдство в конезавода „Клементина" край Плевен, но основният масив от ценни кобили е в частни сто­пани в Северозападна България.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *